REKONŠTRUKCIA BYTOVÉHO JADRA, KÚPEĽNE ALEBO KUCHYNE?

0907 794 558

PREČO REKONŠTRUOVAŤ BYTOVÉ JADRO ALEBO BYT ?

rekonstrukcia 1Ak vám už nevyhovuje staré bytové jadro či kúpeľňa či už z  dôvodu celkového opotrebenia, nechcete už staré zašlé umývadlo, či hrdzavejúcu plechovú vaňu, alebo vám vadí, že sa počujete so susedmi navzájom, pretože umakartové jadro má minimálne zvukovo izolačné vlastnosti? Je  problémom hygiena, pretože dlhodobým pôsobením vody sa bytové jadro stáva ľahkou obeťou najrôznejších plesní? Alebo máte jednoducho akútny nedostatok priestoru? Kúpeľňa je príliš malá a  vy potrebujete pretvoriť celkové dispozičné riešenie bytu alebo iba zmeniť rozmiestnenie jednotlivých elementov v  priestore? Je najvyšší čas na rekonštrukciu.


PRED PRESTAVBOU BYTOVÉHO JADRA, KÚPEĽŇE ALEBO BYTU

Skôr ako sa rozhodnete inovovať, je vhodné si premyslieť, čo od novej kúpeľne očakávate. Budete ju využívať iba na každodennú hygienu alebo chcete aby vám slúžila aj na relaxáciu, napríklad vo vani s  dobrou knihou? V  každom prípade pred začiatkom rekonštrukcie je potrebné vybaviť aj nejaké formálne záležitosti,  pri bežnej rekonštrukcii je potrebné vopred vybaviť ohlásenie na stavebnom úrade na miestne príslušnom Mestskom úraderekonstrukcia 2. Ak plánujete väčšie zmeny stým, že sa bude zasahovať do nosných priečok, je nutné vybaviť si stavebné povolenie.Najideálnejšie riešenie však je, ak si zistíte pred samotnou prestavbou, aké predpisy musíte dodržať, pretože rôzne stavebné úrady môžu mať rôzne kritéria podľa svojich vlastných interných nariadení.Vhodné je aj to, ak na výveske v  dome, alebo na vchodových dverách (teda na mieste určenom na oznamy) dáte na vedomie susedom plánovanú prestavbu, kde uvediete termín rekonštrukcie a  odporúčame aj požiadať susedov o  ich zhovievavosť s  ospravedlnením za zvýšený hluk a  prašnosť.

 

REKONŠTRUKCIE

Zvyšujúce sa požiadavky na kultúru bývania a starnúci bytový fond sú najčastejšími dôvodmi na začatie stavebných úprav vo vašich bytoch. Umakartové jadrá si jednoznačne splnili svoju úlohu v  dobe, kedy vznikali. Bolo to rýchle, lacné a z hľadiska montáže veľmi efektívne riešenie. Dnešný pohľad na sociálne zariadenia v bytoch je už diametrálne odlišný, už to nie je iba miesto, kde si rýchlo vykonáme hygienu, ale sa tam aj chceme cítiť príjemne. Pohľad na vysnívanú kúpeľňu nás hneď ráno optimisticky naladí do nového dňa a  preto je treba si rekonštrukciu dobre premyslieť, nielen čo sa týka výberu obkladov, dlažieb a  sanity. Veľmi dôležité je zvážiť,  či chcete zachovať pôvodnú dispozíciu bytového jadra alebo pristúpite k jej zásadným zmenám. Od tohto rozhodnutia sa potom odvíja aj celková náročnosť rekonštrukcie, a teda aj náklady s tým spojené. Pri zachovaní pôvodnej dispozície získate nejaký ten centimeter, pretože konštrukcia bytového jadra je aj po stranách, kde sa nachádza plná panelová stena. Rovnako sa vám zvýši svetlá výška priestoru, čo prispeje k  odľahčeniu a  prevzdušneniu týchto stiesnených miestností. Ak vám to priestor dovolí, môžete zmeniť aj celkovú dispozíciu bytového jadra, môžu sa posunúť niektoré priečky a  tak zväčšiť plochu pre novú kúpeľňu. Napríklad umakartové bytové jadro typu A  poskytuje najväčšiu variabilitu pri prestavbe, pretože všetky steny (okrem jednej) sú umakartové.

Osadenie vane  Rekonštrukcia bytového jadra   Obklad priestoru pre umývadlo

EŠTE JEDNA MALÁ RADA AKO RIEŠIŤ BYTOVÉ JADRO A KÚPEĽŇU

Ak sa vám páči včlenenie WC do priestoru kúpeľne a  ste viacčlenná rodina, mali by ste zvážiť, či to bude pre vás pohodlné a komfortné riešenie. Ak sa rozhodnete pre samostatnú toaletu a  dáte si tam osadiť malé umývadlo, získate navyše ďalšie hygienické zázemie. 

rekonstrukcia 6  rekonstrukcia 7   rekonstrukcia 8

TYPY BYTOVÝCH JADIER

Bytové jadrá rozdeľujeme na:

1. Murované – ktoré nájdeme v  najstarších typoch bytoviek – teda v  tehlových domoch

2. Panelové – najčastejšie sa nachádzajú v  Bratislave a  sú z  rovnakého materiálu, ako celá bytová jednotka

3. Umakartové – nájdeme hlavne v  panelových domoch, ktoré boli postavené v  60-tych až 80-tych rokoch    minulého storočia. Umakartové bytové jadrá sa ešte rozčleňujú na viac typov, podľa toho, ktoré priečky sú    umakartové a  ktoré panelové. Najčastejšie typy umakartových jadier sú T, H, A, F a  priechodné. Priechodné    bytové jadro je vo svojej podstate typ F s  tým, že medzi kúpeľňou a  toaletou je priechod, teda dvere (drvivá    väčšina zákazníkov pri rekonštrukcii však tento priechod zruší).

Podľa nákresov si môžete pozrieť, ktorý typ umakartového jadra máte doma (modrou čiarou je znázornený umakart), s  tým, že v rôznych typoch bytoviek môžete nájsť určité odlišnosti pri rozmiestnení komponentov a taktiež môže byť jadro situované na opačnú stranu.

Prehľad nami realizovaných rekonštrukcií bytových jadier, kúpeľní, kuchýň, bytov a interiérov domov našich zákazníkov. Spokojní zákazníci nás odporúčajú svojim známym a množstvo realizovaných prác je našou dobrou vizitkou.

FOTOGALÉRIA PRÁC

Hodnotenie našej práce a kvality služieb slovami našich spokojných zákazníkov, ktorým sme realizovali rekonštrukcie jadra, kúpeľne alebo bytu. Prinášame Vám ich tak, ako nám ich zaslali po odovzdaní prác.

REFERENCIE KLIENTOV

Každý je odborníkom v inej oblasti, nemusíte vedieť všetko. Poradíme Vám ako sa vyvarovať chýb pri plánovaní a realizácii rekonštrukcie bytového jadra alebo bytu. Najlepšie je vyvarovať sa chýb, ktorých sa už dopustili iní.

BLOG - RADÍME VÁM