Je najvyšší čas na rekonštrukciu

REKONŠTRUKCIA BYTOVÉHO JADRA - PROFESIONÁLNE A SPRÁVNE

Prečo rekonštruovať bytové jadro alebo byt ?

Ak vám už nevyhovuje staré bytové jadro či kúpeľňa či už z  dôvodu celkového opotrebenia, nechcete už staré zašlé umývadlo, či hrdzavejúcu plechovú vaňu, alebo vám vadí, že sa počujete so susedmi navzájom, pretože umakartové jadro má minimálne zvukovo izolačné vlastnosti?

Je  problémom hygiena, pretože dlhodobým pôsobením vody sa bytové jadro stáva ľahkou obeťou najrôznejších plesní? Alebo máte jednoducho akútny nedostatok priestoru? Kúpeľňa je príliš malá a vy potrebujete pretvoriť celkové dispozičné riešenie bytu alebo iba zmeniť rozmiestnenie jednotlivých elementov v priestore? Áno, je najvyšší čas na rekonštrukciu.

Nápady

Pri príprave rekonštrukcie budeme Vašim partnerom a poradíme Vám vhodné riešenie. Zrealizovali sme už množstvo prerábok bytových jadier a vyriešili sme mnoho problémov, ktoré sa vyskytli.

Výber materiálov a povrchov

Ak sa neviete rozhodnúť alebo nemáte spracovanú vizualizáciu rekonštrukcie bytového jadra, pomoc neodmietneme. Radi Vám poradíme pri výbere správneho materiálu či povrchu.

Rekonštrukcia

Veľmi dôležité je zvážiť, či chcete zachovať pôvodnú dispozíciu bytového jadra alebo pristúpite k jej zásadným zmenám. Od toho závisí celková doba trvania rekonštrukcie a jej cena.

Poradíme Vám pri prerábke

Máme skúsenosti
s prerábkou bytových jadier

Realizujeme komplxné rekonštrukcie bytového jadra alebo bytu či domu - pri prácach zabezpečíme komplexné služby – od vybúrania pôvodného bytového jadra, priečok, taktiež realizáciu murárskych, elektroinštalačných, vodoinštalačných prác, nákup materiálu potrebného na rekonštrukciu, uloženie obkladov a dlažieb, montáž sadrokartónu či položenie laminátovej alebo vinylovej podlahy. Taktiež vieme zabezpečiť aj vymaľovanie stien po prestavbe. Dovoz materiálu a odvoz stavebného odpadu je samozrejmosťou. Na dodaný materiál podľa výberu zákazníka poskytujeme výrazné zľavy. Všetko je o dohode.

Pred prestavbou

PRÍPRAVA REKONŠTRUKCIE

V každom prípade pred začiatkom rekonštrukcie je potrebné vybaviť aj nejaké formálne záležitosti, pri bežnej rekonštrukcii je potrebné vopred vybaviť ohlásenie na stavebnom úrade na miestne príslušnom Mestskom úrade. Ak plánujete väčšie zmeny stým, že sa bude zasahovať do nosných priečok, je nutné vybaviť si stavebné povolenie.

Najideálnejšie riešenie však je, ak si zistíte pred samotnou prestavbou, aké predpisy musíte dodržať, pretože rôzne stavebné úrady môžu mať rôzne kritéria podľa svojich vlastných interných nariadení. Vhodné je aj to, ak na výveske v  dome, alebo na vchodových dverách (teda na mieste určenom na oznamy) dáte na vedomie susedom plánovanú prestavbu, kde uvediete termín rekonštrukcie a  odporúčame aj požiadať susedov o ich zhovievavosť s ospravedlnením za zvýšený hluk a prašnosť. Niet nad dobré susedské vzťahy.

Image
Image

Správne plánovanie

REKONŠTRUKCIA

Zvyšujúce sa požiadavky na kultúru bývania a starnúci bytový fond sú najčastejšími dôvodmi na začatie stavebných úprav vo vašich bytoch. Umakartové jadrá si jednoznačne splnili svoju úlohu v dobe, kedy vznikali. Bolo to rýchle, lacné a z hľadiska montáže veľmi efektívne riešenie. Dnešný pohľad na sociálne zariadenia v bytoch je už diametrálne odlišný, už to nie je iba miesto, kde si rýchlo vykonáme hygienu, ale sa tam aj chceme cítiť príjemne. Pohľad na vysnívanú kúpeľňu nás hneď ráno optimisticky naladí do nového dňa a preto je treba si rekonštrukciu dobre premyslieť, nielen čo sa týka výberu obkladov, dlažieb a sanity.

Veľmi dôležité je zvážiť, či chcete zachovať pôvodnú dispozíciu bytového jadra alebo pristúpite k jej zásadným zmenám. Od tohto rozhodnutia sa potom odvíja aj celková náročnosť rekonštrukcie, a teda aj náklady s tým spojené. Pri zachovaní pôvodnej dispozície získate nejaký ten centimeter, pretože konštrukcia bytového jadra je aj po stranách, kde sa nachádza plná panelová stena. Rovnako sa vám zvýši svetlá výška priestoru, čo prispeje k odľahčeniu a prevzdušneniu týchto stiesnených miestností. Ak vám to priestor dovolí, môžete zmeniť aj celkovú dispozíciu bytového jadra, môžu sa posunúť niektoré priečky a tak zväčšiť plochu pre novú kúpeľňu. Napríklad umakartové bytové jadro typu A poskytuje najväčšiu variabilitu pri prestavbe, pretože všetky steny (okrem jednej) sú umakartové.

Ako riešiť

BYTOVÉ JADRO A KÚPEĽŇU

Ak sa vám páči včlenenie WC do priestoru kúpeľne a ste viacčlenná rodina, mali by ste zvážiť, či to bude pre vás pohodlné a komfortné riešenie. Ak sa rozhodnete pre samostatnú toaletu a dáte si tam osadiť malé umývadlo, získate navyše ďalšie hygienické zázemie.

TYPY BYTOVÝCH JADIER

Bytové jadrá rozdeľujeme na:

Murované – ktoré nájdeme v najstarších typoch bytoviek – teda v tehlových domoch

Panelové – najčastejšie sa nachádzajú v Bratislave a sú z rovnakého materiálu, ako celá bytová jednotka

Umakartové – nájdeme hlavne v panelových domoch, ktoré boli postavené v 60-tych až 80-tych rokoch minulého storočia. Umakartové bytové jadrá sa ešte rozčleňujú na viac typov, podľa toho, ktoré priečky sú umakartové a ktoré panelové.

Image

Najčastejšie sa vyskytujúce

TYPY BYTOVÝCH JADIER

Najčastejšie typy umakartových jadier sú T, H, A, F a priechodné. Priechodné bytové jadro je vo svojej podstate typ F s tým, že medzi kúpeľňou a toaletou je priechod, teda dvere (drvivá väčšina zákazníkov pri rekonštrukcii však tento priechod zruší).

Podľa nákresov si môžete pozrieť, ktorý typ umakartového jadra máte doma (modrou čiarou je znázornený umakart), s  tým, že v rôznych typoch bytoviek môžete nájsť určité odlišnosti pri rozmiestnení komponentov a taktiež môže byť jadro situované na opačnú stranu.

Pripravujete projekt rekonštrukcie bytu alebo domu?

Potrebujete rekonštrukciu bytového jadra alebo kúpeľne?

Informácie

V prípade záujmu o rekonštrukciu bytového jadra, kúpeľne, stavebnej úpravy alebo komplexnej rekonštrukcie domu / bytu - zašlite nám krátky e-mail s požiadavkou a my Vás budeme obratom kontaktovať.

E-mail formulár nájdete v sekcii KONTAKT.

Ak máte radšej telefonický kontakt stačí nám zavolať na mobil: 0907 794 558.